Yanık Rekonstrüksiyonu

jinekomasti

Yanık Rekonstrüksiyonu

Yanık Rekonstrüksiyonu

Yanık; Plastik Cerrahinin önemli uğraş alanlarındandır. Yanık tedavisinde erken dönemde amaç sıklıkla hayat kurtarmak ve en az hasar kalacak şekilde iyileşmeyi sağlamak iken ileriki dönemlerde yanık hasarlarının düzeltilmesi için çoklu rekonstrüktif ameliyatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle el, göz kapağı, ağız gibi bölgelerde yanık sonrası oluşan deri bantları görsel olduğu kadar fonksiyonel sorunlara da yol açmaktadır. Bu alanlarda uygulanacak farklı rekonstrüktif işlemler ile hastaların şikayetlerinde ciddi azalma olmakta ve günlük aktivitelerini çok daha kolay, başkasına bağımlı olmadan yapabilmektedirler.

Yanık sonrası rekonstrüktif operasyonlarda klasik bir tedavi algoritması bulunmamaktadır. Genel yaklaşım, hastaya kısa ve uzun vadede en iyi fonksiyonu kazandıracak, en az iz bırakacak tekniğin seçilmesidir. Bu sebeple yanık rekonstrüktif ameliyatları kişiye özel planlanır.

Plastik cerrahi uygulamaları içerisinde yanık rekonstrüksiyonu özel ilgi alanlarımdandır. Özellikle eski yanığa bağlı saç kayıpları ve fonksiyonel onarımlara yönelik operasyonları meslek hayatım boyunca çokça uyguladım. Bu süre içerisinde kişisel gözlemim yanık rekonstrüksiyonunun zahmetli, yakın ilgi ve sabır gerektiren ameliyatlar olduğu yönündedir. Bu nedenle bu ameliyatlara karar veren hastaların uzun tedavi sürelerini göze almalarında fayda vardır.